Kanske är det läge för en liten utmaning?
Ingen stor en. Nej. Bara en liten.
Jag passar mig egentligen lite för leken “jag har aldrig” sedan jag envisades med att leka den på en möhippa för ett par år sedan och fick veta intima detaljer om brudgummens mor som jag helst önskade att jag aldrig fått veta. Burr. Ryser.
Jag ser att Amanda har varit på Crispy Creme.
Och här kommer mitt erkännande:
JAG HAR ALDRIG ENS SMAKAT PÅ EN MUNK.
(Det är den där lukten, flötet, jag kan bara inte förmå mig att ens tänka tanken på att sätta tänderna i en. Det GÅR bara inte. Blir spyfärdig. Okej – jag är inget fan av bakverk heller, så det bidrar väl en hel del).
Vad har du ALDRIG gjort?
Du Johan – tror du på den där gamla devisen att “opposites attract”?
Adressen till bilden funkade visst inte. Här är den istället:
http://tinyurl.com/3x3vbfz
Munkar… Mmm. Såhär känner jag mig bara jag tänker på munkar:
http://1.bp.blogspot.com/_1inOPF27VmU/SaxNp7q7mcI/AAAAAAAAA2Q/74UzmJqqPqw/s400/Homer.jpg
Mycket passande bild. Fyllda med grädde, sylt, doppade i strössel, socker… Och chokladdoppade! Mmm… Hej himlen! Munkar KAN vara det godaste som finns. Det stämmer ju överens med motsatskurvan sett till nyttighet också. Ju mer onyttigt, desto godare.
Just det. Jag har aldrig… Inte blivit sugen på munkar när man gått förbi en sån där vagn och känt doften av nygräddade munkar. Den ljuva doften.
McDonalds gick ut på 90-talet (stor veggovåg då detklart) med att de använde vegetabiliskt fett till sina Pommes, men du har rätt – potatisarna som Engelska Bullmamman gjorde friterades i typ Ankfett om jag inte minns fel. De var goa.
Mmm
Brysselpommes
det kan jag tänka mig faktiskt, om det inte vore för att häst är en aning magert?
Alla potatisprodukter som steks/friteras i animaliskt fett (‘beef’ eller ‘bacon dripping’, eller gåsfett) blir STÖRT goda – McD & Burger King gör/gjorde väl så?
Okej. Med jämförelsen pommes frites så förstår jag bättre grejjen.
I Bryssel hade di så jädra goa pommes, lite mer chunky och lagom flötiga, och det ryktades om att de friterades i HÄSTfett, men jag vet inte hur mycket sannning det ligger i det.
Jag har aldrig…
Sagt nej tack till en munk när jag varit sugen på en!!
Men obs: Precis som med pommes så är det en jäääkla skillnad på munk & munk. Glöm flötiga marknadsmunkar eller degiga torra stormarknadsmunkar. Och glöm inte att inte jag heller är en bakverksmänniska ijenklien!
Jag håller helt med om att di där glaserade och strössliga munkarna ser skitäckliga ut. Jag ogillar även sylt- eller gräddfyllda. Men jag hittade ingen bra bild på den bästa, ‘original glaze’. Den ser ut som en bagel helt enkelt, och är mycket mindre söt än man tror.
Ärligt talat: Pommes frites är ingen dum jämförelse. Tänk pommes korsat med världens godaste sockerkaka. Typ så.
Så som att man önskar att fraska bakverk ska vara men som dom sällan är.